پروتئین بافت دار سویا

امروز درباره یکی از محصولات پرطرفدار شرکت ساوین به اسم پروتئین سویا صحبت میکنیم. خوب همه ما درباره سویا اطلاعات مختصری داریم ولی باید به این نکته توجه کنیم که چه نوع محصولی را استفاده کنیم که هم کیفیت خوبی داشته باشد و هم برای بدن ما مفید باشد و مواد غذایی به بدن ما برسد.
شرکت ساوین در راستای تامین محصولات با کیفیت اقدام به تولید محصولی به نام پروتئین سویا کرده است.
خوب برای اینکه بدانیم این محصول چه ویژگی هایی دارد باید برای شما از اینکه چرا باید از پروتئین سویا استفاده کنیم صحبت میکنیم.
به نقل ویکی پدیا از خود دانه سویا روغن های بسیار زیادی به دست می آید این روغن حاوی اسید لینولئیک بسیار بالایی است و به همین دلیل از آن نمی‌توان برای تهیه روغن سرخ کردنی استفاده کرد. دانه سویا از لحاظ اسید آمینه میتونین نسبت به کنجد فقیر است اما از لحاظ اسید آمینه لیزین در سطح بالایی قرار دارد سویا بیش از سایر دانه‌ها به پروتئین حیوانی شباهت دارد. روغن سویا ۴۹ درصد لینولئیک اسید و ۲۵ درصد اسیداولئیک دارد. میزان پروتئین دانه سویا بسیار بیشتر از سایر دانه‌های روغنی است. ارقام زیر نشان دهنده تفاوت عمده سویا با سایر دانه‌های روغنی به لحاظ میزان روغن و پروتئین است.

میزان پروتئین  سویا۳۰–۵۰  درصد، کلزا۱۸–۲۵ درصد، آفتابگردان ۱۵–۲۵ درصد، گلرنگ ۱۵–۲۵ درصد، کنجد ۱۹–۲۵ درصد، بادام زمینی ۲۵–۳۵ درصد می‌باشد

میزان روغن در سویا۱۸–۲۵ درصد، کلزا۴۰–۵۰ درصد، آفتابگردان۲۵–۵۰ درصد، گلرنگ۴۰–۵۰ درصد، کنجد۲۵–۴۵ درصد، بادام زمینی۴۵–۶۵ درصد می‌باشد.

میزان پروتئین سویا دو برابر سایر دانه‌های روغنی است اما درصد روغن آن از سایر دانه‌های روغنی رایج کمتر است. وجود پروتئین زیاد سبب شده‌است که کنجاله روغن کشیده شده آن برای تغذیه انسان بسیار  بسیار مفید باشد.

محصولات ساخته شده از سویا

آرد سویا

آرد سویا آردی است حاوی پروتئین و کمی کربوهیدرات، که از آسیاب کردن دانه خشک سویا به دست می‌آید

مواد مغذی موجود در یک فنجان ۸۸ گرم آرد سویا بدون چربی:

کالری ۲۰ – کربوهیدرات ۳۴ گرم – پروتئین ۴۱ گرم – کلسیم ۲۱۲ میلی‌گرم – چربی ۱ گرم – اشباع ۰ – فسفر ۵۹۳ میلی‌گرم – کلسترول ۰ میلی‌گرم – آهن ۸٫۱ میلی‌گرم – سدیم ۱۸ میلی‌گرم – تیامین ۰٫۶۱ میلی‌گرم – پتاسیم ۲۰۹۷ میلی‌گرم – ریبو فلاوین ۰٫۲۲ میلی‌گرم – الیاف غذایی ۲ گرم – نیاسین ۲٫۳ میلی‌گرم – ویتامین آ ۴ RE ویتامین ث ۰ میلی‌گرم

 

ارزش بیولوژیکی سویا

امروزه روش‌های گوناگونی برای تعیین میزان ارزش پروتئین‌های مختلف غذایی موجود است، ولی مؤثرینِ آن‌ها، روش تعیین ارزش بیولوژیکی یا BV می‌باشد. این شیوه به شکلی کاملاً کاربردی و دقیق‌تر از دیگر رویکردها، میزان فعالیت بیولوژیکی و نرخ جذب پروتئین مصرفی در هر گرم را به ما نشان داده و به عنوان یک قانون اجمالی، می‌توان اذعان داشت که پروتئین‌هایی که مقدار BV بالاتری دارند برای ابقای «نیتروژن» و کاهش احتمال از دست رفتن بافت‌های ماهیچه‌‌ای طی شرایط دشوار تمرینی و فیزیکی، مناسب‌تر بوده و ویژگی‌های ضد کاتابولیکی‌شان نیز بیشتر است.

انواع پروتئین سویا

سویا قبل از وارد شدن به چرخهٔ غذایی از فرآیندهای فراوانی عبور کرده و پس از خارج شدن روغن‌ سویا از ورقه‌های خشک شدهٔ آن برای استفاده به شکل‌های: پروتئین سویای ایزوله، کنسانتره پروتئین سویا و پروتئین سویای بافت‌دار شده، بهره گرفته می‌شود.

مکمل‌های پروتئین سویای به سه شکل: ایزوله، کنسانتره و بافت‌دار شده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پروتئین سویای کنسانتره: محصول باقی مانده پس از فرآیند روغن‌زدایی «پروتئین سویای کنسانتره» نام داشته و حاوی ۶۵٪ پروتئین و غالب میزان کربوهیدرات سویا می‌باشد.

پروتئین سویای ایزوله: همانند پروتئین وی ایزوله، این نوع سویا حاوی بیشترین مواد مغذی بوده و از دانه‌های روغن‌زدایی شدهٔ سویا -پس از زدودن مواد نا مغذی و ضد مغذی- بدست می‌آید. (این گونه سویا حاوی ۹۰٪ پروتئین خالص می‌باشد)

پروتئین سویای بافت‌دار شده: این گونه سویا که از موارد کنسانتره گرفته می‌شود در تهیه بسیاری از پروتئین‌های بازسازی شده -مانند مرغ و گوشت گاو- بکارگرفته می‌شود.

پروتئین بافت‌دار سویا

پروتئین بافت دار سویا یا پروتئین بافت دار گیاهی (TVP) یکی از محصولات جانبی مهم سویاست که عمدتاً از دانه سویا که روغن آن طی فرایندی گرفته می‌شود، تهیه می‌شود. پروتئین بافت دار سویا، در ایران در بسیاری از اوقات، به‌طور خلاصه با عناوین «پروتئین سویا» یا «سویا» خوانده می‌شود.

شیر سویا، نوشیدنی ای شیرمانند تهیه شده از سویا است.

توفو، فراورده‌ای نرم، سپیدرنگ و پنیرمانند که از سویا به دست می‌آید.

شرکت ساوین تولید کننده انواع ماکارونی شکلی و فرمی، پروتئین سویا و حبوبات با بهترین و به روز ترین تجهیزات تولید توانسته ذائقه هر ایرانی را به خود جلب کند پس شما هم می توانید برای لذت بردن از یک محصول با کیفیت و خوشمزه ماکارونی ساوین را با خیال راحت انتخاب کنید.

به بالای صفحه بردن